Konceptualna umjetnost
Konceptualna umjetnost pojavila se kao pokret tokom šezdesetih. Bila je to reakcija protvi formalizma i komodifikacije umjetnosti, kao i pokušaj pobune protiv galerija i muzeja kao mjesta umjetnosti i njenih jedinih određivača i protiv tržišta umjetnina kao vlasnika i distributera umjetnina.
Konceptualni umjetnici naglašavali su ideje koje prožimaju njihova umjetnička djela, često kao protest protiv komercijalizacije svijeta umjetnosti. Često su koristili fotografije, tekst i slično kako bi dokumentirali pokret ili čak izrazili ideje.
Glavna je razlika između konceptualnih instalacija i tradicionalni umjetničkih djela u tome što djelo konceptualnog umjetnika zathjeva malo ili nimalo fizičkog talenta u izvršenju, dok tradicionalna umjetnost zahtjeva vještinu i donošenje estetskih odluka. Kako je to Tony Godfrey rekao konceptualna umjetnost je umjetnost koja preispituje samu prirodu onog što se smatra umjetnošću.
Francuski se umjetnik Marcel Duchamp smatra ocem konceptualne umjetnosti. Njegova su djela, kao recimo “već napravljena djela” primjeri prototipične konceptualne umjetnosti. Najpoznatije takvo Duchampovo umjetničko djelo je Fountain, koje je ustvari običan pisoar koji je umjetnik potpisao pseudonimom “R. Mutt".
Neki od najpoznatijih američkih konceptualnih umjetnika su:
- Robert Rauschenberg - 1961. je poslao telegram Galerie Iris Clert u kojem je napisao: 'Ovo je portret Iris Clert ako ja tako kažem.' kao doprinos izložbi portreta
- Robert Morris - naslikao je djela koja direktno odgovaraju na Duchampova (‘’Box with the Sound of its Own Making’’ (1961), ‘’Fountain’’ (1963)
- Yoko Ono 1964. izdaje Grapefruit: A Book of Instructions and Drawings
- Joseph Kosuth - a One and Three Chairs (1965). Prezentacija se sastojala od stolice, fotografije iste i uvećanog prikaza rječničke definicije riječi “stolica”
- Sol LeWitt - članak Paragraphs on Conceptual Art (1967)
- Lawrence Weiner - članak Declaration of Intent (1968)
- Robert Barry - Telepathic Piece (1969) o kojem je rekao 'Tokom izložbe pokušati ću telepatski prenijeti umjetničko djelo, prirodu kojeg čini niz misli koje se ne mogu izraziti riječima ili slikama'
|